Uciążliwy ból pleców na początku ciąży i przed porodem

Ból kręgosłupa to jedna z częściej występujących dolegliwości u kobiet w ciąży. Na taką przypadłość skarży się nawet sześćdziesiąt-siedemdziesiąt procent ciężarnych. Co więcej, u niektórych kobiet pojawia się także ból pleców po porodzie. W takich sytuacjach może być on jednak spowodowany znieczuleniem, które zostało podane w trakcie wykonywania cesarskiego cięcia.

Bóle kręgosłupa w ciąży potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Taka przypadłość może pojawić się na skutek różnych czynników. Bardzo często bóle pleców są powodowane wadami postawy oraz napięciem mięśni. Mogą również utrzymywać się na skutek wcześniejszych urazów. W czasie ciąży ból kręgosłupa w II i III trymestrze może ponadto zostać wywoływany nagłym przyrostem masy ciała, co sprzyja większemu obciążeniu kręgosłupa.

Kobietom w ciąży może dokuczać przede wszystkim ból w odcinku lędźwiowym (może on nawet promieniować na nogi). Najbardziej dokuczliwy staje się wówczas, kiedy kobieta przez dość długi czas trwa w jednej, niezmienionej pozycji. Może także wystąpić w momencie dźwigania ciężkich rzeczy. Takie bóle kręgosłupa mogą narastać w ciągu dnia, a wieczorem przybierać na sile.

Niektórym kobietom mogą towarzyszyć bóle kręgosłupa już w I trymestrze ciąży. Na początku ciąży mogą pojawiać się bóle krzyżowe, które są wywoływane między innymi hormonami powodującymi rozluźnienie połączeń stawowych (dzięki temu dziecko może się swobodnie rozwijać). By zapobiec bólom pleców w ciąży należy zadbać o właściwą postawę oraz wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie wzdłuż kręgosłupa.

Jeśli przyszłej mamie nie uda się zadbać o kręgosłup jeszcze przed ciążą, wówczas w przypadku pojawienia się bólu pleców powinna szukać fachowej pomocy. Kobiety w ciąży, którym doskwiera uciążliwy ból kręgosłupa powinny skonsultować się z lekarzem ortopedą, który w razie potrzeby zaleci ćwiczenia pod okiem rehabilitanta. Ponadto panie w ciąży cierpiące na bóle pleców powinny zrezygnować z chodzenia w szpilkach.

Uciążliwe bóle pleców pojawiające się na początku ciąży i przed porodem można skutecznie łagodzić. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest kąpiel w letniej wodzie. Można także zdecydować się na korzystanie ze specjalnych masaży, które są adresowane do ciężarnych. Bardzo ważne jest jednak, by taki zabieg był wykonywany prawidłowo – w przeciwnym razie zbyt silny ucisk (w okolicy kręgosłupa lędźwiowego) może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Kobietom cierpiącym na ból kręgosłupa w ciąży coraz częściej poleca się tak zwane pasy ciążowe. Ich zadaniem jest odpowiednia stabilizacja kręgosłupa i redukcja przeciążeń.