Recepta na ból pleców po siłowni

Blisko osiemdziesiąt procent ludzi zmaga się z uciążliwymi bólami pleców. I nie są to tylko bóle kręgosłupa po wypadku, ale coraz częściej przypadłości spowodowane niewłaściwym stylem życia. Kręgosłup to bardzo delikatna konstrukcja, która wraz z biegiem czasu może dawać o sobie znać. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, wówczas ból może stawać się coraz bardziej natarczywy.

Wiele osób cierpi na bóle kręgosłupa spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi. Jednak bóle pleców mogą też przytrafiać się osobom regularnie trenującym, na przykład na siłowni. Mogą to być bóle silne i przeszywające lub takie, które utrzymują się przez dłuższy czas. Mogą to być także bóle lędźwiowo-krzyżowe, które pojawiają się często po intensywnym wysiłku fizycznym.

Bóle pleców po siłowni najczęściej występują na skutek przeciążenia kręgosłupa. Takie przypadłości często dotyczą osób, które trenują zbyt ciężko lub wykonują ćwiczenia na siłowni bez instruktora. W takich sytuacjach właściwie bardzo prosto jest doprowadzić do przeciążenia kręgosłupa. Bóle pleców mogą mieć charakter epizodyczny, ale mogą również nawracać, a wówczas skutecznie uprzykrzą nam życie i codzienne funkcjonowanie.

W wielu przypadkach bóle kręgosłupa po treningu ustępują samoistnie. Jako nawracające bóle definiuje się przede wszystkim te, które występują kilka razy w ciągu roku bądź jeśli trwają mniej niż sześć miesięcy. Wyróżnia się bóle ostre oraz przewlekłe. Ostry ból utrzymuje się ponad sześć tygodni, natomiast przewlekłe bóle kręgosłupa mogą utrzymywać się przez dwanaście tygodni. Jeśli dolegliwości bólowe utrzymują się przez dłuższy czas, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem.

W trakcie ćwiczeń kręgosłup bardzo często jest narażany na nadmierne przeciążenie. Skutkiem mogą być bóle pleców mięśniowo-szkieletowe po wysiłku, które na ogół jednak przechodzą po kilku dniach. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku urazów oraz schorzeń patologicznych – w takich sytuacjach bóle bowiem mogą ciągnąć się całymi tygodniami, a nawet miesiącami. Ostry i przewlekły ból w kręgosłupie najczęściej jednak wiąże się z chorobą zwyrodnieniową.

Niektóre osoby skarżą się także na bóle pleców podczas ćwiczeń. Takie dolegliwości bardzo często dotyczą osób, które na co dzień spędzają wiele czasu w pozycji siedzącej, a jeśli zaczyna im doskwierać ból, wówczas ruszają na siłownię. Nasz kręgosłup nie jest przyzwyczajony do tak nagłych zmian, dlatego jeśli zdecydujemy się na wykonywanie ćwiczeń, najlepiej jest to robić pod okiem wykwalifikowanego trenera. Pamiętajmy też, że na początku nie należy się zbytnio forsować.