Poranne i nocne bóle pleców

Uporczywy ból kręgosłupa może nam doskwierać na skutek wielu różnych czynników. Dość powszechne jest występowanie bólu pleców po treningu, co jest spowodowane w głównej mierze przeciążeniem kręgosłupa. Jednak niektóre osoby cierpią z powodu porannych i nocnych bólów pleców, które nie zawsze można łatwo i szybko zwalczyć.

Jeśli przewlekły ból dolnego odcinka kręgosłupa doskwiera nam nad ranem bądź tuż po przebudzeniu się, może to oznaczać, że cierpimy na zapalenie stawów z zajęciem stawów kręgowych. Takiej dolegliwości bardzo często towarzyszą też inne objawy, takie jak chociażby uczucie sztywności w plecach. Ponadto może nam dokuczać ból tuż po wysiłku fizycznym (może trwać około trzydziestu minut).

Zapalenie stawów kręgosłupa to poważne schorzenie, ale to nie jedyna przyczyna porannego bólu pleców. Wiele osób cierpi na dolegliwości bólowe kręgosłupa po przebudzeniu na skutek napiętych mięśni oraz zablokowanych stawów kręgosłupa. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, gdyż problem może tkwić w tak zwanej dysfunkcji stawów. Lekarz może zalecić nam lecznicze masaże, które pomogą zwalczyć problem.

Jeszcze jedną przyczyną porannego i nocnego bólu pleców może okazać się nieprawidłowo dobrany materac. Niewłaściwie dopasowany materac to dość powszechna przyczyna bolącego kręgosłupa, z czego jednak zdecydowana większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy. Jeśli więc chcemy przestać odczuwać uciążliwy ból pleców każdego ranka po wstaniu z łóżka, warto zdecydować się na kupno odpowiedniego materaca.

Jeśli ból pleców dokucza nam w nocy i jest on dość silny, wówczas możemy zainwestować w materac lateksowy. Taki materac doskonale dopasowuje się do kształtu ciała i dodatkowo poprawia krążenie krwi. Dzięki niemu wraz z biegiem czasu przestaniemy odczuwać nocne bóle kręgosłupa i będziemy mogli zacząć się wysypiać. Najlepsze będą oczywiście materace wykonane w stu procentach z lateksu naturalnego.

Jeśli odczuwamy nocne bóle pleców sporadycznie, wówczas raczej nie powinno to stanowić dla nas powodu do zmartwień. Jeśli jednak takie dolegliwości pojawiają się stosunkowo często i na dodatek nasilają się nad ranem, wówczas warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Silne bóle pleców potrafią utrudnić funkcjonowanie i uprzykrzyć życie. W takich sytuacjach przyjmowanie leków przeciwbólowych nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Ranne i nocne bóle pleców mogą także towarzyszyć wielu różnego rodzaju schorzeniom układowym. Obok choroby zwyrodnieniowej należy zwrócić uwagę na osteoporozę oraz układowe choroby tkanki łącznej. W takich schorzeniach dochodzi do stopniowego zniszczenia chrząstki stawowej, co prowadzi do powstania zmian patologicznych. Jeśli więc ból pleców nie ustąpi po zmianie materaca, warto zdecydować się na wizytę u lekarza. Być może konieczne będzie leczenie przeciwzapalne skojarzone z zabiegami fizjoterapeutycznymi.