Niepokojący ból kręgosłupa po wypadku

Istnieje wiele różnych przyczyn bólu kręgosłupa, ale część takich przypadłości może pojawić się na skutek wypadku komunikacyjnego, poślizgnięcia lub potknięcia. Jeśli nie pomagają nam metody na ból kręgosłupa, wówczas najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Każdy wypadek, w trakcie którego następuje gwałtowny ruch niesie ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia mięśni oraz kości pleców.

Urazy kręgosłupa są dolegliwościami, które są w stanie szczególnie mocno utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Przez nerwy, które są rozmieszczone wzdłuż kręgosłupa przepływają ważne bodźce związane z kontrolowaniem ruchów całego ciała. Jeśli nerwy te ulegną uszkodzeniu, wówczas całkowite wyleczenie może zająć nam nawet kilka lat.

Niepokojący ból kręgosłupa po wypadku to na ogół taki, który utrzymuje się przez długi czas. Taka przypadłość może zostać wywołana na przykład wypadnięciem dysku. Dysk może wypaść na skutek nagłego przeciążenia kręgosłupa lub nieprzewidzianego gwałtownego ruchu (na przykład w czasie szarpnięcia spowodowanego wypadkiem samochodowym). Tej dolegliwości na ogół towarzyszy bardzo ostry ból i może promieniować w kierunku lewej bądź prawej nogi.

Dokuczliwy ból kręgosłupa może nam także doskwierać po upadku lub stłuczeniu. Poza wypadnięciem dysku wielu pacjentów zmaga się też z urazami odcinka szyjnego kręgosłupa (niekiedy nazywane też mianem skręcenia kręgów szyjnych). To najczęstsza dolegliwość spowodowana nagłym ruchem ciała, w trakcie którego odcinek szyjny kręgosłupa zostaje wyrzucony do przodu, a następnie do tyłu. Może też dojść do złamania i przemieszczenia kręgów szyjnych.

Warto dodać, że to właśnie odcinek szyjny kręgosłupa jest najbardziej podatny na urazy powstające na skutek wypadków samochodowych, stłuczeń i upadków. Niekiedy złamania oraz różne urazy odcinka szyjnego kręgosłupa nie dają jakichkolwiek objawów tuż po wypadku. Dolegliwości mogą ujawnić się dopiero po upływie kilku dni, a nawet tygodni. Do takich urazów może dojść nawet przy niewielkiej prędkości, w momencie, gdy w tył naszego pojazdu uderzy inny samochód.

Uszkodzenia kręgosłupa w trakcie wypadków mogą być pozornie nieduże, ale doznane urazy mogą być naprawdę spore. Co więcej, ze znacznie poważniejszymi uszkodzeniami pleców na ogół zmagają się pasażerowie lżejszych samochodów. Na urazy kręgosłupa szyjnego w dużej mierze bardziej podatne są kobiety niż mężczyźni, co tłumaczy się przede wszystkim nieco inną budową szyi.

Aby zminimalizować ryzyko urazu kręgosłupa w trakcie wypadku, warto zwrócić uwagę na odpowiednio dostosowane siedzenia. Co więcej, duże znaczenie ma także zapinanie pasów bezpieczeństwa, które w wielu sytuacjach są nam w stanie uratować zdrowie i życie.