Metody na ból w okolicy klatki piersiowej

Ból kręgosłupa może być związany nie tylko z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym. Obok tej dość powszechnej przypadłości wiele osób skarży się także na bóle kręgosłupa w odcinku piersiowym, które są najczęściej odczuwane jako bóle w okolice klatki piersiowej. Jednak zarówno dokuczliwy ból odcinka lędźwiowego, jak i piersiowego można skutecznie zwalczyć przy pomocy odpowiednich ćwiczeń.

Przyczyn bólu kręgosłupa piersiowego może być bardzo wiele. Skutki natomiast zazwyczaj są podobne – odczuwamy dyskomfort, bolesność, a wraz z biegiem czasu możemy mieć problemy z wykonywaniem niektórych czynności. Bóle odcinka piersiowego bardzo często są powodowane zmianami zwyrodnieniowymi. Takie zmiany powstają na skutek niewłaściwego stylu życia, ale mogą też rozwinąć się z przyczyny osteoporozy lub urazu mechanicznego.

Na silne bóle kręgosłupa piersiowego bardzo często skarżą się osoby, które posiadają siedzącą pracę (na przykład przed komputerem). Siedząc przy biurku w jednej pozycji nasz kręgosłup po prostu przebywa w nienaturalnej pozie. Po pewnym czasie zaczynamy więc odczuwać bóle odcinka piersiowego, które lekceważone mogą się nasilać. Dlatego jeśli wiele czasu spędzamy przed komputerem, powinniśmy zadbać o właściwe stanowisko do pracy (ergonomiczny fotel, dobrze ustawiony monitor).

Bóle kręgosłupa piersiowego potrafią bardzo uprzykrzyć życie, ale można spróbować z nimi walczyć różnymi metodami. Najskuteczniejszym sposobem na ból w okolicy klatki piersiowej wydają się być przede wszystkim ćwiczenia fizyczne. Powinny to być ćwiczenia rozluźniające, ale też wzmacniające mięśnie znajdujące się wzdłuż kręgosłupa. Czasami ból może pojawić się na skutek poważniejszego urazu, a wówczas możemy nie poradzić sobie z nim tak łatwo.

Skutecznymi metodami na ból w okolicy klatki piersiowej mogą być także masaże. Ważne jest jednak, by rozróżnić masaż relaksacyjny od masażu leczniczego. Na ten pierwszy może wybrać się właściwie każdy, natomiast na masaż leczniczy potrzeba mieć skierowanie od specjalisty.

Ból w obrębie klatki piersiowej i kręgosłupa piersiowego może oznaczać wiele różnych schorzeń i procesów patologicznych. Mogą one dotyczyć nie tylko narządów wewnętrznych klatki piersiowej, ale i poszczególnych struktur kręgosłupa. Do popularnych przypadłości zalicza się zmiany zwyrodnieniowe, które mogą powodować podrażnienie korzeni oraz nerwów rdzeniowych. Ból w tej części kręgosłupa mogą też powodować stany zapalne oraz urazowe.

Bóle kręgosłupa piersiowego mogą być ostre, kłujące lub przeszywające. Mogą przemijać lub utrzymywać się przez dłuższy czas. Niekiedy takie bóle pojawiają się na przykład po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji (na przykład w pozycji leżącej, tuż po przebudzeniu się rano). Ból w tej części kręgosłupa może promieniować właściwie do każdej części klatki piersiowej. Niekiedy bywa błędnie uznawany za ból pochodzenia sercowego (zwłaszcza gdy promieniuje do okolicy zamostkowej).