Ból kręgosłupa po porodzie, cesarskim cięciu, znieczuleniu

Chociaż w przypadku ciężarnych najczęściej można usłyszeć o uciążliwym bólu w III trymestrze ciąży, to wiele kobiet z bólem pleców zmaga się także po porodzie. Taka dolegliwość jest wprawdzie nieco rzadsza, ale i tak pojawia się u sporej liczby pań po urodzeniu dziecka. Przypadłość ta również potrafi być bardzo dokuczliwa, zwłaszcza, że młoda mama tuż po porodzie ma wiele nowych obowiązków i musi zajmować się niemowlęciem.

Bóle pleców po porodzie w opinii wielu osób są czymś zupełnie normalnym, jednak kiedy trwają przez dość długi czas należy zgłosić się do lekarza. Istnieją różne przyczyny bólu kręgosłupa po urodzeniu dziecka, jednak w dużej mierze mogą one być po prostu nasileniem się objawów z okresu ciąży. Ponadto poród stanowi dość duże obciążenie dla całego organizmu i zawsze potrzeba trochę czasu, by wszystko mogło wrócić do normy.

Obciążenie kręgosłupa w trakcie ciąży powoduje, że po porodzie jest mu nieco trudniej przystosować się do nowych warunków. Bóle pleców po porodzie u zdecydowanej większość kobiet przechodzą samoistnie, ale niestety nie zawsze tak jest. W sytuacjach kiedy ból trwa tygodniami lub nawet miesiącami, często konieczna jest pomoc lekarza. Przyjmowanie środków przeciwbólowych na ogól nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Bóle kręgosłupa po porodzie mogą być także związane z tym, że młoda mama szybko chce wrócić do swoich dawnych obowiązków. Panie po urodzeniu dziecka powinny wypoczywać, tymczasem wiele z nich od razu po powrocie do domu bierze się za porządki. Po porodzie należy unikać schylania się i podnoszenia ciężkich ciężarów. Można też wykonywać ćwiczenia – jednak powinny zostać zaplanowane dla kobiet po porodzie.

Wiele pań uskarża się także na bóle kręgosłupa po cesarskim cięciu. Często taki ból pojawia się w miejscu, w którym zostało podane znieczulenie zewnątrzoponowe  (w okolicy wkłucia lędźwiowego). Takie bóle nie są jednak oznaką nieprawidłowości – to zupełnie normalny objaw, który zazwyczaj ustępuje kilka dni po porodzie.

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z bólem pleców po porodzie. Leczenie jednak zależy głównie od czynnika, który wywołał ból. Jeśli pojawił się on na skutek przeciążenia, wówczas trzeba je ograniczyć. Tuż po porodzie nie jest wskazane długotrwałe przebywanie w jednej pozycji czy wykonywanie gwałtownych ruchów. Jeśli natomiast ból pleców po urodzeniu dziecka będzie utrzymywał się przez okres dłuższy niż dwa-trzy tygodnie, wówczas należy zgłosić się do lekarza.