e mo Czy pływanie uśmierza ból pleców? | Ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa a basen

Kręgosłup człowieka składa się z kręgów, pomiędzy którymi znajdują się krążki międzykręgowe, popularnie zwane dyskami. To między innymi one zapewniają właściwą ruchomość. Oprócz nich ważną rolę pełnią również więzadła i mięśnie. Wszystkie one tworzą pomiędzy poszczególnymi kręgami stawy, dzięki którym kręgosłup jest ruchomy. Niestety z biegiem czasu, pod wpływem różnych czynników, poszczególne części stawu ulegają degradacji. W efekcie dochodzi do zwyrodnień kręgosłupa, objawiających się bólem o różnym nasileniu. W wielu wypadkach ćwiczenia i gimnastyka dają krótkotrwałą ulgę a leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy. Fizjoterapeuci często zalecają takim osobom pływanie.

Jaki styl pływacki jest najlepszy w przypadku bólów kręgosłupa? Zależy to przede wszystkim od tego, w jakim miejscu kręgosłupa zlokalizowany jest ośrodek bólu. Jeśli doskwiera nam odcinek lędźwiowy, najlepiej pływać stylem klasycznym. Przynosi świetne efekty w leczeniu skoliozy. Motylkowy styl pływacki pomaga eliminować ból związany z wadą postawy, jaką jest lordoza. Pływanie grzbietem wzmacnia mięśnie górnego odcinka kręgosłupa. Uśmierza ból karku, szyi. Dobre dla osób cierpiących z powodu bólu pleców jest również pływanie kraulem. Świetnie stymuluje mięśnie barków i ramion.

Do niewątpliwych zalet pływania należy zaliczyć to, że świetnie odciąża ono kręgosłup oraz daje szybką poprawę samopoczucia. Z tego względu basen poleca się nie tylko dorosłym ale i dzieciom czy młodzieży, zarówno w celach profilaktyki jak i leczenia wad postawy. Pływanie jest skuteczną a zarazem atrakcyjną metodą rehabilitacji, pozwalającą połączyć przyjemne z pożytecznym.

Czy wszyscy mogą pływać? Niestety z basenu nie powinny korzystać osoby z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa a także cierpiący na dyskopatię. W tym wypadku bowiem pływanie nie pomoże a może nawet zaszkodzić.

W przypadku przewlekłych i dokuczliwych dolegliwości zaleca się bardzo skuteczny zabieg fizykalny, jakim jest hydroterapia, czyli leczenie wodą. Najczęściej wykonywany jest on w sanatoriach lub innych specjalistycznych placówkach. W zależności od rodzaju schorzenia stosuje się ciepły lub zimny strumień wody i zmienne ciśnienie hydrostatyczne. Nie rzadko zabiegi hydroterapii wykonywane są naprzemiennie z aktywnością ruchową w basenie.